«ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ՓԱՌԱՏՈՆԻՆ ՄԱՍՆԱԿՑՈՂ ՄՐՑՈՒԹԱՅԻՆ ՖԻԼՄԵՐԻ ԾՐԱԳԻՐ

voske-ciran
 «Ոսկե ծիրան» Երևանի 12-րդ միջազգային կինոփառատոնը մամլո ասուլիսով ներկայացրեց  մրցութային ֆիլմերի ծրագրերը:
     Փառատոնն այս տարի ստացել է շուրջ 1600 հայտ 105 երկրից:  Ընտրված 76 ֆիլմից 12-ը կմրցեն Միջազգային խաղարկային, 13-ը` Միջազգային վավերագրական, 17-ը` Հայկական համայնապատկեր, և 34-ը` «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագրերում:
    Մրցութային ֆիլմերի աշխարհագրությունը այս տարի ընդգրկում է 26 երկիր:

Խաղարկային մրցույթ
1. «Ընտի՜րէ», ՌադուԺուդե, (Ռումինիա, Բուլղարիա, Չեխիա)
2. «Դորակամմերծնողներիսեռականնևրոզները», ՇթինաՎերենֆելս,    
(Շվեյցարիա, Գերմանիա)
3. «Ձմռանվերջը»,  ԿիմԴե-հուան, (Հարավային Կորեա)
4. «Իշկանուլ»,  ԽայրոԲուստամանտե, (Գվատեմալա, Ֆրանսիա)
5. «Կրակ»,  ԽուանՇնիտման, (Արգենտինա)
6. «Սրբարան»,  ՄարկԲրումունդ, (Գերմանիա)
7. «Ձմեռային, ասպատակները», ՖարուքՀաջըհաֆըզօղլու, (Թուրքիա)
8. «Քլինչ»,  ՍերգեյՊուսկեպալիս, (Ռուսաստան)
9. «Օձիգրկում»,  ՍիռոԳեռա, (Կոլումբիա)
10. «Մարդուչափը»,  ՍտեֆանԲրիզե, (Ֆրանսիա)
11. «Դարի նախագիծը»,  Կարլոս Մաչադո Կինտելա,  
(Արգենտինա, Կուբա, Գերմանիա, Շվեյցարիա)
12. «Ցյուրիխ», Սաշա Պոլաք, (Նիդերլանդներ, Բելգիա, Գերմանիա)

Վավերագրական մրցույթ
1. «Գերմանական երիտասարդություն», Ժան-Գաբրիել Պերիո, (Ֆրանսիա, Գերմանիա, Շվեյցարիա)
2. «Սիրիական սիրավեպ», Շոն Մքալիսթեր, (Մեծ Բրիտանիա)
3. «Էսպես», Տանիտ Ֆեռնանդես, Իսաակ Ռոդրիգես, (Իսպանիա)
4. «Ձկան պոչ», Ժուակին Պինտու, Նունու Լեոնել, (Պորտուգալիա)
5. «Գրոզնի բլյուզ», Նիկոլա Բելլուչչի, (Շվեյցարիա)
6. «Մեկ, երկու, երեք», Արման Երիցյան, (Հայաստան, Գերմանիա, Նորվեգիա)
7. «Հավալուսնը անապատում», Վիեստուրս Կայրիշս, (Լատվիա)
8. «Արծաթազօծ ջուր. Սիրիայի ինքնանկարը», Ուսամա Մոհամեդ, Վիամ Սիմավ Բեդիրքսան, (Ֆրանսիա, Սիրիա)
9. «Միայնակ, միասին», Դավիդ Կրեմեր, (Ֆրանսիա)
10. «Իմաստի ստեղծումը», Սիմոնե Ռապիզարդա Կազանովա, (Կանադա, Իտալիա)
11. «Տոտոն և նրա քույրերը», Ալեքսանդր Նանաու, (Ռումինիա)
12. «Անդրատլանտիկա», Ֆելիքս Դյուֆուր-Լապերիեր, (Կանադա)
13. «Վարպետը և Տատյանան»,Գիեդրե ժիցկիտե, (Լիտվա)

Հայկական համայնապատկեր
Խաղարկային լիամետրաժ ֆիլմեր
1.«1915», Կարին Հովհաննիսյան, Ալեք Մուհիբյան, (ԱՄՆ)
2.«Մոսկվիչ, իմ սեր», Արամ Շահբազյան, (Հայաստան, Ֆրանսիա, Ռուսաստան)
3.«Նարնջագույն բաճկոնով մարդը», Հայկ Կարապետյան, (Լատվիա, Էստոնիա)
4. «Չքնազ մի տեղ», Ալբերտ Կոդագոլյան, (Բրազիլիա)

Վավերագրական ֆիլմեր
1. «Վերադարձ դեպի Գյուրուն», Ադրինե Գրիգորյան, (Հայաստան)
2. «Ընտանեկան ալբոմ», Հովհաննես Իշխանյան, (Հայաստան)
3. «Վերադարձ կամ մենք գոյություն ունենք», Արմեն Խաչատրյան, (Հայաստան)
4. «Ինչպես անցնել (Ջիլիզից Ջիլիզ)», Սոնա Քոչարյան, Մարինե Քոչարյան, (Հայաստան)
5. «Մեկ, երկու, երեք», Արման Երիցյան, (Հայաստան, Գերմանիա, Նորվեգիա)
6. «Հովվի երգը», Վահրամ Մխիթարյան, (Լեհաստան)
7. «Հատանցում», Ալեքս Իգիթբաշյան, Էմիլի Մկրտչյան, (Հայաստան)

Կարճամետրաժ ֆիլմեր
1. «Մնաս բարով»,  «Վոլգա», Համլետ Վարդանյան, (Հայաստան)
2. «Հնչյունների ֆիլմ», Սեզար Կանանյան, Ալեշանդրե Մոուրա, (Բրազիլիա)
3. «Վերևից», Ալեն Մանուկյան, (Հայաստան)
4. «Ինչպես գիրանալ առողջ եղանակով», Գևորգ Ասլանյան, (Բուլղարիա)
5. «Բժիշկը», Աննա Գորոյան, (Ռուսաստան)
6. «Ճանապարհ», Գագիկ Մադոյան, (Հայաստան)
7. «Սանդվիչ կղզու մարդը», Լևոն Մինասյան, (Ֆրանսիա)
«Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթ
1. «Ամեն ինչ՝ վաճառքի», Ֆարհադ Ղոլամի, (Իրան)
2. «Ալֆա»,  Ֆակունդո Վ. Սկալերանդի, (Գերմանիա)
3. «Անոմալիա», Այտոր Գուտիերրես, (Իսպանիա)
4. «Մրջնանոց», Թոֆիղ Ամանի, (Իրաք)
5. «Բևըրլի», Ալեքսանդր Թոմաս, (Մեծ Բրիտանիա)
6. «Չելլե», Դավուդ Խայամ, (Իրան)
7. «Կարա Բելուգա», Էնրիկե դե Տոմաս, (Իսպանիա)
8. «Գետի զավակները», Խավիեր Մասիպե, (Իսպանիա, Պորտուգալիա)
9. «Դինոզավր», Մարգո Զուբաշվիլի, (Վրաստան)
10. «Պատիժ», ՔրիստոֆՄ. Սաբեր, (Շվեյցարիա)
11. «Եղերերգ», Յուսեֆ Քարգար, (Իրան)
12. «Ամեն ինչ լավ կլինի», Պատրիկ Ֆոլռաթ, (Գերմանիա, Ավստրիա)
13. «Էքսկուրսիա», Ադրիան Սիտարու, (Ռումինիա)
14. «Ծախու  ընտանիք», Սեբաստիան Պետրետտի, (Բելգիա)
15. «Անջատիչը», Սերգեյ Դախին, (Ռուսաստան)
16. «Ֆերդինանդ Քնապ», Անդրեա Բալդինի, (Ֆրանսիա)
17. «Տենդ», Իրա Ուստելենցևա, (Ուկրաինա)
18. «Ընդմիշտ», Էրիկ Շմիթ, (Գերմանիա)
19. «Բեկորներ», Ագա Վոշչինսկա, (Լեհաստան)
20. «Հիտլերն օպերայում», Միխալ Գժիբովսկի, (Լեհաստան)
21«Ձիադեմք», Մարկ Մարտինես Խորդան, (Իսպանիա)
22. «Լիլա, Կարլոս Լասկանո», (Իսպանիա, Արգենտինա)
23. «Լսեք, Համի Ռամեզան», Ռունգանո Նյոնի, (Դանիա, Ֆինլանդիա)
24. «Պիմ Պում փոքրիկ պանդան», Ալեքսիս Միխալիկ, (Ֆրանսիա)
25. «Ռիո. բաց մարմին», Կադու Բուրգուս, (Բրազիլիա)
26. «Դարաշրջանի վերջը», Սոֆյա Չերնիշովա, (Ռուսաստան)
27. «Միակ ելքը», Պյոտր Դոմալևսկի, (Լեհաստան)
28. «Սանդվիչ կղզու մարդը», Լևոն Մինասյան, (Ֆրանսիա)
29. «Օտարը», Տաթև Հակոբյան, (Հայաստան)
30. «Թավջութակ», Օլեսյա Մորգունեց-Իսայենկո, (Ուկրաինա)
31. «Մինչ նրանք լուսին էին թռչում», Բորիսա Սիմովիչ, (Սերբիա)
32. «Թե ինչու վերացան դինոզավրերը», Միհայ Գիցը, (Ռումինիա)
33. «Ձմեռնաշունչ գարուն», Մոհամեդ Քամել, (Եգիպտոս)
34. «Տատիկը, Վանյան և այծը», Դարյա Յուրկևիչ, (Ֆրանսիա, Բելառուս)

Արտամրցութային ֆիլմերի ծրագիրը տե՛ս այստեղ: